هشتگ های محبوب :
بازی آنلاین بازی بورد گیم

آموزش تخته نرد به روش ایرانی

calendar ۲۶ آذر ۱۳۹۹
time زمان تقریبی مطالعه 8 دقیقه
categories آموزش
آموزش تخته نرد به روش ایرانی

آموزش تخته نرد

تخته نرد از بازی های رومیزی قدیمی است که ریشه آن به ایران باستان برمی گردد و تا امروز نیز محبوبیت خود را حفظ کرده است بصورتی که بین بازی های آنلاین کامپیوتر، اندروید و آی او اس هم تخته نرد آنلاین جزو بازی های محبوب به حساب می آید. در ادامه آموزش کامل و تصویری تخته نرد به همراه اصطلاحات تخته نرد را با هم میبینیم.

اگر علاقمند به چگونگی پیدایش و تاریخچه تخته نرد هستید، میتوانید به مقاله ما با عنوان تاریخچه پیدایش و فلسفه تخته نرد مراجعه کنید. 

برای انجام بازی تخته نرد چه چیز هایی لازم است؟

- زمین بازی (تخته بازی)

- دو عدد تاس

- 15 مهره سفید و 15 مهره سیاه

 - جام تاس یا تاس ریز (این مورد بیشتر در خارج از ایران رواج داشته و در داخل ایران بـه ندرت ازآن استفاده میشود و بیشتر برای نشان دادن عدم تقلب در ریختن تاس استفاده می شود و نبود آن لطمه ای به بازی نمی زند)

 

تخته نرد چوبی

 

تخته بازی تخته نرد

تخته نرد روی تخته ای بازی می شود که شامل ۲۴ مثلث باریک بوده و با نام خانه شناخته می شوند. این مثلث ها از نظر رنگ مجزا بوده و در چهار ردیف شش تایی طبقه بندی می شوند.

بازیکنان روبروی هم می نشینند و تخته را بین خود قرار میدهند.  ردیف 6 تایی سمت راست نزدیک هر بازیکن، خانه آن بازیکن است. بازیکن مهره های خود را با حالت نعل اسبی و بر خلاف عقربه های ساعت در این خانه ها حرکت می دهد.

مثلث های روی تخته در اغلب تخته ها با عدد ۱ تا ۲۴ نامگذاری شده که عدد ۲۴ بیشترین خانه برای بازیکن و عدد ۱ اولین مثلث در بازی است که در مقابل بازیکن قرار می گیرد. بازیکنان باید با ریختن تاس، مهره های خود را از این اعداد حرکت دهند.

آموزش تخته نرد از پایه

 

چیدمان مهره ها در تخته نرد

هر بازیکن 15 مهره با یک رنگ در اختیار دارد. رنگ هر بازیکن بصورت توافقی بین بازیکنان تعیین می شود.

هر بازیکن با الگوی 2535 شروع به چیدن مهره های خود در تخته میکند. با توجه به تصویر زیر دو مهره در خانه 24، پنج مهره در خانه 13، سه مهره در خانه 8 و پنج مهره در خانه 6. بعد از چیدن تمامی مهره ها نوبت شروع بازی می شود.

آموزش تخته نرد

 

آموزش تخته نرد همراه با اصطلاحات به روش ایرانی

برای شروع تخته نرد، هر بازیکن یک تاس را بر می دارد. سپس طرفین با گفتن (کم) یا (زیاد) توافقی با هم انجام میدهند که شروع کننده بازی کدام بازیکن باشد. مثلا اعلام می کنند که " کم" . هر دو بازیکن تاس خود را میریزند، هر بازیکنی که تاس او عدد کمتری را نشان می داد، شروع کننده بازی خواهد بود. اگر هم اعداد هر دو تاس برابر بود، یکبار دیگر این کار را انجام می دهند.

 

قسمت دوم آموزش تخته نرد : مهره های خود را حرکت دهید

تاس بریزید ؛ در این قسمت آموزش تخته نرد باید در هر حرکت دو تاس را با هم بریزید و اعداد به دست آمده، بیانگر حرکات شما در هر دور خواهند بود. به عنوان مثال اگر 4 و 6 آوردید، می توانید یک مهره خود را به اندازه 4 حرکت و مهره ای دیگر را به اندازه 6 حرکت، جا به جا کنید. یا می توانید یک مهره را 4 حرکت و همان مهره را 6 حرکت دیگر جا به جا کنید.

آموزش تخته نرد

 

 

مهره ها را به یک خانه آزاد ببرید

یک خانه آزاد، مثلثی در تخته است که با دو یا چند مهره رقیب اشغال نشده باشد. می توانید مهره های خود را به خانه ای که خالی است، مثلثی که یک یا چند مهره از شما را در خود دارد و یا مثلثی که فقط یک مهره رقیب را دارد ببرید. فراموش نکنید که حرکت شما حتما باید بر خلاف عقربه های ساعت باشد.

 

تاس جفت در تخته نرد

اگر یک عدد مشابه را در هر دو تاس بیاورید، اصطلاحا جفت آورده اید و می توانید ۲ حرکت اضافه انجام دهید. اگر هر دو تاس شما عدد ۳ باشد(جفت سه آورده اید) ، می توانید ۴ حرکت سه تایی انجام دهید. در اینجا باز هم می توانید این ۱۲ حرکت را بین مهره ها تقسیم کنید (یک مهره سه حرکت و دیگری ۹ حرکت و یا 4 مهره را 3 خانه حرکت دهید)

 

اگر اعداد تاس مناسب نباشد، نوبت خود را از دست می دهید

در آموزش تخته نرد باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر تاس برای شما پنج یا شش باشد و نتوانید این اعداد را در صفحه پیاده کنید، نوبت شما خواهد سوخت. اگر یکی از دو تاس شما مناسب بود همان حرکت را انجام می دهید اما برای عدد دیگر که جور نمی شود، نمی توانید حرکت کنید. این موضوع حتی برای تاس های جفت هم صحیح است؛ اگر نتوانید چهار حرکت را انجام دهید هم نوبت شما خواهد سوخت.

 

ترفند بازی تخته نرد، از مهره های خود حفاظت کنید

سعی کنید مهره های خود را به صورت تکی در یک مثلث قرار ندهید (اصطلاحا تک ندهید) زیرا خطر خوردن برای آن ها بالا می رود. اگر یکی از مهره های شما توسط رقیب بخورد، از بازی خارج می شود و باید سعی کنید بار دیگر آن را وارد بازی کنید و تا وقتی که آن مهره یا مهره ها را دوباره وارد بازی نکردید، نمی توانید مهره های دیگر را جابجا کنید. بنابراین سعی کنید مثلث ها را با حداقل دو مهره خود پر کنید.

 

تخته را به سلطه خود در آورید

سعی کنید تا جایی که می شود مثلث ها را با ۲ یا ۳ مهره پر کنید. (اصطلاحا خانه را ببندید) به جای اینکه ۲ یا ۳ مثلث دارای ۵ یا ۶ مهره داشته باشید، ۵ یا ۶ مثلث دارای ۲ یا ۳ مهره داشته باشید تا فضای بیشتری از تخته در اختیار شما باشد. هر چه خانه های بیشتری را از آن خود کنید، حرکت برای حریفتان سخت تر می شود.

 

 

قسمت سوم آموزش تخته نرد ؛ زدن و وارد شدن در تخته نرد (برگشتن به بازی)

خانه های تک رقیب را بزنید. تا جایی که می توانید رقیب را از تخته حذف کنید! در مسیر حرکت به خانه خود، مهره های رقیب را حذف کنید. وقتی یک مثلث با یک مهره رقیب اشغال شده باشد، در صورتی که تاس مناسب بیاورید می توانید با جایگزین کردن مهره خود با مهره رقیب، مهره رقیب را به پیشخوان انتقال دهید(اصطلاحا رقیب را بزنید). رقیب برای ادامه بازی مجبور است که ابتدا مهره خورده شده خود را به بازی وارد کند. با این روش می توانید سرعت رقیب را کم کنید و شانس بیشتری برای غلبه بر او داشته باشید. هر زمان که مهره های رقیب بیرون باشند، او باید تلاش کند آن ها را به تخته باز گرداند و اگر این کار را نکند، نمی تواند بازی عادی خود را ادامه دهد.

 

مهره های خورده خود را دوباره وارد کنید

مهره هایی که بیرون می روند در پیشخوان تخته نرد قرار می گیرند. پیشخوان فضای وسط تخته محسوب می شود و بازیکنان باید مهره های خارج شده خود را به تخته باز گردانند. برای این کار باید تاس مناسب بریزید و مهره خود را با توجه به عدد تاس به درون تخته حریف بازگردانید. اگر عدد شما مناسب نبود و مثلث ها با مهره های حریف اشغال بود، نوبت شما می سوزد و باید تا دور بعدی منتظر بمانید. نکته مهم در این قسمت این است که نمی توانید از مجموع دو تاس خود استفاده کنید و برای وارد کردن مجدد مهره، فقط می توانید یکی از آنها را استفاده کنید. یکی از دو تاس برای بازگشت مهره شما لازم است و تاس دیگری برای حرکت مهره ای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

آموزش اصولی تخته نرد

 

برای برنده شدن، مهره های خود را خارج کنید

برای پیروزی در بازی باید اولین نفری باشید که تمام مهره ها را از صفحه خارج می کند. برای خروج تمام مهره ها، باید عدد مناسبی در دو تاس شما وجود داشته باشد. اعداد تاس شما باید مساوی یا بیشتر از تعداد فضاهای مورد نیاز برای خروج هر مهره از تخته باشد. به عنوان مثال اگر شما 5 و 3 آورده باشید، می توانید دو مهره ای را خارج کنید که در این نقاط قرار دارند. اما اگر مهره ای در مثلث 5 ندارید، می توانید مهره های آخرین مثلث غیر خالی قبل از آن(3 را )  خارج کنید.

آموزش کامل تخته نرد

 

تمام مهره ها را از زمین خانگی خود خارج کنید

یکی دیگر از قوانین تخته نرد این است که فقط زمانی می توانید شروع به خروج مهره ها کنید که آن ها در خانه شما قرار داشته باشند. وقتی تمام مهره های شما در مثلث ۱ تا ۶ قرار داشته باشند، خروج نهایی آغاز می شود. فراموش نکنید که در این زمان هم ممکن است مهره های شما توسط رقیب بخورند و به پیشخوان بازگردند. در این شرایط شما باید ابتدا مهره خود را دوباره وارد بازی کنید و به خانه خود (مثلث 1 تا 6) برسانید و سپس به ادامه خارج کردن مهره های خود برگردید.

 

تمام پانزده مهره خود را خارج کنید

اگر قبل از رقیب، تمام پانزده مهره خود را خارج کنید، بازی را برده اید و همه چیز به پایان رسیده است. می توانید بازی را بار دیگر تکرار کنید و برای پیروزی های خود امتیاز تعیین کنید.

 

مارس شدن در تخته چیست؟

اگر قبل از اینکه شما اولین مهره خود را خارج کنید، رقیب تمام مهره های خود را از بازی خارج کند شما اصطلاحا مارس شده اید و رقیب شما دو امتیاز می گیرد.

 

برنده نهایی تخته نرد چگونه تعیین میشود؟

در آموزش تخته نرد باید این نکته را اضافه کنیم که بازی در 5 دور (اصطلاحا دست) انجام می شود. هر بازیکنی که 3 دست برنده شود، برنده نهایی تخته نرد خواهد بود.

 

درانتهای آموزش تخته نرد، اگر علاقه مند به تجربه تخته نرد با قوانین اصیل ایرانی هستید، میتوانید از طریق اپلیکیشن بازی مانیا لذت انجام بازی تخته نرد را بصورت آنلاین تجربه کنید.

 

 

نظرات و دیدگاه‌ها
footer

بازی‌مانیا

یک اپلیکیشن پر از بازی های موبایلی با امکان چت و آشنایی با دیگران

بیشتر بدانید
کلیه حقوق متعلق به شرکت ایده پردازان ارتباط راد می باشد. 1399