هشتگ های محبوب :
بازی آنلاین بازی بورد گیم

آموزش دوز به زبان ساده و کامل تصویری

calendar ۲۷ دی ۱۴۰۰
time زمان تقریبی مطالعه 8 دقیقه
categories آموزش
آموزش دوز به زبان ساده و کامل تصویری

دوز یک بازی سنتی و نوستالژیک است که از زمانهای قدیم رایج بوده و از آنجایی که ابزار خاصی برای انجام این بازی نیاز نیست تاکنون محبوبیت خود را حفظ کرده است. بصورتی که در حال حاضر این بازی بصورت بازی آنلاین در قالب اپلیکیشن و بازی های موبایلی نیز بسیار طرفدار دارد. در این مقاله سعی داریم به آموزش دوز را به روش ساده و کامل همراه با تصویر به شما ارائه دهیم. 

 

انواع مختلف بازی دوز

دوز به روش های مختلفی بازی می شود که می توان به دوز 3 تایی، دوز 6 تایی، دوز 9 تایی و دوز 12 تایی اشاره کرد. همه این بازی ها از اصول شبیه به هم پیروی می کنند و بصورت دونفره انجام میشوند. در ادامه به آموزش انواع پرطرفدار بازی دوز بصورت کامل می پردازیم. 

 

آموزش بازی دوز 3 تایی

ساده ترین نوع بازی دوز، دوز 3 تایی است. این بازی شباهت زیادی به ایکس او، ضربدر و دایره و tic tac toe دارد. در این بازی هر بازیکن 3 مهره سیاه یا سفید در اختیار دارد. شما از هر چیزی میتوانید به عنوان مهره استفاده کنید. صفحه بازی دوز 3 تایی مانند تصویر از 9 خانه تشکیل شده است.

دوز 3 نقطه ای
هدف در این بازی تسخیر 3 خانه بصورت ردیفی است. این ردیف می تواند افقی، عمودی و یا اوریب باشد. هر بازیکن در نوبت خود مهره ای را داخل یک خانه خالی میگذارد. بعد از وارد کردن هر 3 مهره، هر بازیکن می تواند در نوبت خود یکی از مهره هایش را به خانه خالی مجاور انتقال دهد. هر بازیکنی که زودتر 3 خانه را ردیف کند برنده است. همچنین باید جلوی ردیف شدن خانه های حریف را بگیرد. 

 

 

آموزش بازی دوز 6 تایی

صفحه بازی بصورت زیر است. هر بازیکن 6 مهره در اختیار دارد و در نوبت خود باید مهره خود را وارد بازی کند و در یکی از جاهای خالی قرار دهد. وقتی تمام مهره های خود را وارد بازی کرد، می تواند در نوبت خود، یک مهره را انتخاب کرده و به خانه خالی مجاور خود انتقال دهد. در صورتی که 3 خانه یک ردیف را بگیرد یکی از مهره های حریف را از بازی خارج می کند. بازی تا جایی ادامه پیدا می کند که یکی از بازیکنان تنها 2 مهره در زمین داشته باشد. در این حالت بازیکنی که مهره های بیشتری دارد برنده بازی است. 

دوز 6 مهره ای

 

آموزش بازی دوز 9 تایی

صفحه بازی شبیه به تصویر زیر است. این بازی دقیقا مانند دوز 6 تایی انجام می شود با این تفاوت که هر بازیکن 9 مهره در اختیار دارد. 

دوز 9 مهره ای

 

آموزش بازی دوز 12 تایی

حرفه ای ترین و پیچیده ترین نوع بازی دوز، دوز 12 تایی است. صفحه بازی شبیه به شکل زیر است. هر بازی کن 12 مهره دارد. این بازی در 3 مرحله انجام میشود. 

دوز 12 مهره ای
در مرحله اول بازیکنان به ترتیب مهره های خود را وارد بازی می کنند. در این مرحله اگر بازیکنی ردیف 3 تایی را تکمیل کرد، یکی از مهره های حریف که هنوز وارد بازی نشده است را از بازی حذف می کند یا به اصطلاح می سوزاند. 
وقتی همه مهره های بازیکن داخل بازی قرار گرفت، وارد مرحله دوم می شود. در این مرحله باید سعی کند در نوبت خود یکی از مهره ها را به خانه مجاور که خالی است منتقل کند و تلاش کند تا ردیف را کامل کند. با کامل شدن یک ردیف، یکی از مهره های حریف را انتخاب کرده و میسوزاند و از بازی خارج می کند. 
مرحله سوم: اگر یکی از بازیکنان تنها 3 مهره در بازی داشته باشد و بقیه مهره هایش سوخته باشد وارد مرحله سوم یا مرحله پرواز می شود. در این مرحله بازیکن در نوبت خود می تواند یکی از مهره هایش را به هرجای خالی که خواست منتقل کند و قانون مجاور بودن خانه مقصد از بین میرود. 
در نهایت اگر بازیکنی فقط 2 مهره در صفحه داشته باشد بازی تمام می شود و بازیکنی که مهره های بیشتری دارد برنده می شود. 

آموزش دوز

 

ترفندهای بازی دوز برای حرفه ای ها

برای اینکه به یک بازیکن حرفه ای در دوز تبدیل شوید حتما این نکات را رعایت کنید: 
- سعی کنید مهره ها را طوری بچینید که از هر دو طرف امکان ردیف شدن داشته باشند، در این صورت حریف شما اگر یکی از مسیر ها را ببندد شما از مسیر دیگر ردیف را کامل می کنید (به اصطلاح دودوزه بازی کردید)
- همیشه سعی کنید حریف را در موقعیت دفاعی قرار دهید تا قدرت تصمیم گیری و ابتکار عمل را در بازی به دست بگیرید. 
- پیشنهاد می شود به جای شروع از وسط صفحه، بازی را از کناره ها آغاز کنید تا تمرکز حریف از بین برود و احتمال خطایش بیشتر شود. 

آموزش دوز
 


خلاصه مطلب


در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع مختلف بازی دوز آشنا کنیم و بصورت ساده اما کامل و تصویری دوز را به شما آموزش دهیم. بازی دوز بصورت دوز 3 تایی، دوز 6 تایی، دوز 9 تایی و دوز 12 تایی، انجام میشود. حرفه ای ترین نوع بازی دوز، دوز 12 تایی است. در انتها پیشنهاد می کنیم برای انجام این بازی فکری و نوستالژیک به حرفه ای ترین شکل خود، بازی دوز را به همراه بسیاری بازی های دیگر در اپلیکیشن بازی مانیا داشته باشید.

دوز آنلاین دونفره

در این بازی شما می توانید بصورت آنلاین با حریف خود بازی کرده و چت کنید. برای دانلود اپلیکیشن بازی مانیا کلیک کنید.  
 

نظرات و دیدگاه‌ها
footer

بازی‌مانیا

یک اپلیکیشن پر از بازی های موبایلی با امکان چت و آشنایی با دیگران

بیشتر بدانید
کلیه حقوق متعلق به شرکت ایده پردازان ارتباط راد می باشد. 1399